تماس با دکتر قویدل

دریافت نوبت: 88674921

لوگوی سایت دکتر علیزاده قویدل

مراقبت های پیش از جراحی بای پس عروق کرونر و پس از آن

مراقبت های پیش از جراحی بای پس عروق کرونر

مراقبت های پیش از جراحی بای پس عروق کرونر و پس از آن چه هستند؟ در این مقاله با این مطلب بیشتر آشنا خواهیم شد و نکات مختلفی را در این زمینه خواهیم خواند.

آشنایی با ساختار قلب

قلب یکی از اعضای مهم بدن است که وظیفه آن خونرسانی و رساندن اکسیژن و مواد غذایی به قسمت های مختلف بدن انسان می باشد. در عین حال که قلب این وظیفه مهم را به عهده دارد اکسیژن و مواد غذایی مورد نیاز خود را از طریق عروقی که نام آنها عروق کرونر است، تامین می کند. عروق کرونر از ابتدای آئورت (شریان اصلی بدن که از بطن چپ، خون را خارج می‌سازد) منشأ می‌گیرند، و در طی حركت برسطح قلب به شاخه های اصلی و فرعی ‏تقسیم شده و از این طریق به كل قلب خونرسانی می كنند.‏‎

تصویر دریچه ها و بخش های مختلف قلب

بيماری عروق كرونر چيست؟

بيماري عروق كرونر عبارت است از تنگ شدن این عروق توسط رسوب موادی كه اصطلاحا پلاك ناميده مي شود. وقتي كه چربي، كلسترول و مواد معدني خون در لايۀ داخلي عروق رسوب مي كنند، پلاك تشكيل ميشود. اين پلاك باعث تنگ شدن قسمت داخلي عروق مي شود و قادر است جريان خون را در داخل عروق کم كند یا اینکه باعث تشكيل لخته شود.

در صورتی كه پلاك ایجاد شده بیشتر از نیمی از فضای داخل عروق را مسدود كند به علت ممانعت از جریان خون مناسب داخل آن ‏منجر به علایم می شود، به طوری که بیمار با کمترین فعالیت جسمی دچار درد قفسه سینه، خستگی زودرس، احساس فشار در سینه و گاها تنگی نفس و طپش قلب می گردد و ممکن است حمله قلبي رخ دهد.

قلب انسان به همراه دریچه های آن

عمل جراحی بای پس عروق کرونر چیست؟

یک عمل جراحی است که در آن عروق خونی از یک بخش سالم در قسمت دیگر بدن به عروق خونی مسدود شده پیوند زده می شود به طوریکه جریان خون بتواند در مسیر پس از تنگی جریان یابد. جراح، عروق لازم برای پیوند را از پا، یا از داخل دیواره قفسه سینه برمی دارد. یک سر آن را به آئورت (شریان بزرگی که از قلب می آید) وصل کرده و سر دیگر را به عروق کرونر در جای مناسب پس از ناحیه  تنگی متصل می کند.

پس از این عمل، خون می تواند از مسیر جدید به قلب جریان یابد، وقتي كه خون کافی به قلب برسد، درد سينه و سایر علامت ها كاهش می یابد و یا از بین می رود.  همچنين احساس خستگي و نياز به مصرف دارو نيز عموما كاهش پیدا می کند. در نتیجه  توان انجام فعاليت بيشتر مي شود و موجب حفظ احساس نشاط مي گردد و سال هاي عمر فرد افزايش میابد.

باید توجه داشته باشید انجام جراحی بای پس عروق کرونر بدان معنا نیست که دیگر در معرض خطر تنگی عروق قرار نمی گیرید، رگهای بای پس شده کماکان استعداد ابتلا به تنگی را دارند. بنابراین باید سعی کنید با رعایت توصیه های که متعاقبا ارائه خواهد شد از بروز مشکل مجدد جلوگیری نمایید.

مراقبت های پیش از جراحی بای پس عروق کرونر

 • لطفاً با برگه معرفی از جراح خود، به همراه یکی از اعضای خانواده محترم یا دوستان به واحد پذیرش مراجعه  کنید. لطفاً تمامی مدارک خود شامل فیلم آنژیوگرافی آزمایشات جدید اکوکاردیوگرافی جدید خود را به همراه داشته باشید. دقایقی پس از اقدامات اولیه به همراه یکی از  همکاران بیمارستانی به بخش راهنمایی خواهید شد. ممکن است به علت خالی نبودن تخت بستری مدتی معطل شوید لذا نگران نباشید.
 • اگر در مورد بستری  و اقدامات لازم سوال یا ابهامی داشتید میتوانید با همکاران بنده با شماره‌های 09389386094 و 09109202609 تماس بگیرید.
 • در بدو ورود به بخش، پس از تعویض لباس ها و پوشیدن لباس بیمارستانی، برای اقدامات قبل از عمل جراحی آماده خواهد شد اقدامات قبل از عمل جراحی شامل گرفتن شرح حال بیماری، سابقه بیماری قبلی، داروهای مصرفی آزمایش خون عکس سینه اکوکاردیوگرافی، سونوگرافی سی تی اسکن و همچنین مشاوره با همکاران متخصص رشته های بیهوشی قلب، کاردیولوژی ، ریه غدد گوارش بر حسب و مورد و نیاز خواهد بود. همچنین همکار متخصص پزشکی قانونی جهت پخش رضایت عمل جراحی قلب شما را ویزیت خواهند کرد. این اقدامات معمولاً در عرض یک روز قابل انجام است ولی ممکن است بسته به نظر همکاران محترم مشاور و نتیجه اقدامات انجام شده طولانی تر شود و اقدامات تکمیلی برای شما انجام گیرد.
 • اطلاع از سابقه مصرف دارو حساسیت دارویی استفاده از سیگار و سایر موارد اعتیادآور و نیز ز مشکلات و بیماری‌های زمینه‌ای شما از جمله سابقه عمل جراحی قبلی میتواند در  کسب نتیجه مطلوب عمل جراحی شما، کمک کننده باشد، بنابراین لطفاً  به سوالات انجام شده بدقت و درست پاسخ دهید.
 • اگر در مورد عمل جراحی عوارض احتمالی انتخاب نوع دریچه یا هر گونه سوال پزشکی سوالی داشتی قبل از عمل جراحی میتوانید از راه خود پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.  قبل از عمل جراحی در مطب و بیمارستان جراح خود را ملاقات خواهید کرد اما اگر سوال مهمی بدون پاسخ باقی مانده باشد  می توانید با شماره 09129798284 از طریق واتساپ در ارتباط باشید خود را دریافت کنید.

بیمار پیش از جراحی بای پس عروق کرونر در کنار پزشک

 • توجه داشته باشید که در شرایط همه گیری کرونا برای حفظ سلامتی شما و خانواده محترم محدودیت ها از طرف مسئولین محترم وزارتخانه و یا بیمارستان اعمال خواهد شد لطفاً تمامی موارد بهداشتی را رعایت بفرمایید. استفاده از ماسک در تمامی فضاهای بیمارستانی برای شما بیمار محترم و همراهان لوازم ضروری و سودمند است. دستان خود را مرتب با آب و صابون بشویید اگر از موبایل لپ تاپ یا وسایل الکترونیکی دیگر ونیز عینک کتاب استفاده میکنید از تمیز بودن  آنها مطمئن باشید..
 • اگر قبل از بستری دچار علائم سرماخوردگی وزیر تب سرفه بی حالی عمومی آبریزش بینی درد عمومی بدن بی اشتهایی مهم شده اید حتماً قبل از بستری جراح و تیم پزشکی بیمارستان اطلاع دهید.  اگر در عرض دو هفته قبل از عمل جراحی با افراد مبتلا به بیماری کرونا یا مشکوک به بیماری کرونا در تماس بودید حتماً تیم درمان خود را از این مسئله آگاه کنید. در این شرایط برای حفظ سلامتی خود و دیگران و گرفتن نتیجه عمل مطلوب از عمل جراخی، لازم است بررسی دقیق تر انجام و احتمال زیاد عمل جراحی شما با چند روز تاخیر انجام می گیرد،  مگر اینکه عمل جراحی شما جنبه اورژانسی داشته باشد.
 • برای سلامتی خود و گرفتن نتیجه مطلوب و بدون عارضه از عمل جراحی لازم است قبل از بستری از منفی بودن نتیجه آزمایش تست کرونای خود  مطمئن باشید آزمایش مد نظر  تست pcr است که از طریق نمونه گیری از انتهای بینی و حلق شما به دست می آید.
 • عمل جراحی دریچه برای شما انجام شود بهتر است قبل از بستری به دندانپزشک خود مراجعه نمایید و سالم بودن دندان های خود عدم وجود عفونت دندانی مطمئن شوید
 • اصلاح کردن موهای صورت، سینه و شکم، اندام های تحتانی و تناسلی به وسیله موبر برقی (اینکار با مشارکت همکاران کمک بهیار در بخش ها انجام میشود). البته بهتر است اینکار را شب قبل از مراجعه در منزل انجام دهید به ویژه در شرایط همه گیری کورونا.
 • استحمام شب قبل از عمل جراحی برای کاهش عرارض عفونی بسیار مهم است
 • خارج کردن وسايل شخصي مثل عينك، لنزهاي چشمی، دندان مصنوعي، النگو و گردنبند يا وسايلي كه روي دندان ها چسبيده شده و قابل جدا شدن است.
 • داروهای قلبی شما را پرستاران خوب شما در بخش به موقع به شما  خواهند داد و نیازی نیست داروهای قلبی که همراه خود دارید را استفاده کنید. اگر داروی غیر قلبی هم مصرف می کنید حتما پزشک و پرستار خود را در جریان قرار دهید.
 • قبل از جراحی، جراح شما و در صورت نیاز پزشک قانونی مرکز در مورد مخاطرات، عوارض احتمالی جراحی با شما و همراهان صحبت خواهد کرد و رضایت جراحی مورد نظر را اخذ خواهند کرد.
 • در صورتیکه به علت وضعیت عمومی، بیماری های زمینه ای، عملکرد ضعیف قلب شما و یا نوع عمل جراحی تان، مخاطرات جراحی بیش از حد معمول باشد از شما و خانواده تان برآئت نامه و رضایت جراحی پر خطر (High Risk) اخذ خواهد شد.
 • قبل از جراحی توسط متخصص محترم بیهوشی ویزیت خواهید شد و داروهای آرامبخش برای راحتی شما قبل از جراحی تجویز خواهد شد.
 • جهت آماده بودن شما برای عمل جراحی و کاهش عوارض ریوی و عفونی، شب قبل از جراحی پس از صرف یک غذای سبک برای شام، تا صبح روز عمل ناشتا بمانید. البته می توانید دارو های خوراکی تجویز شده را با کمی آب میل کنید.
 • شما به اتفاق پرستار و کمک بهیار خود به اتاق عمل بیمارستان منتقل خواهد شد و از آنجا توسط همکاران پرستار دیگر به اتاق جراحی که قرار است شما در آن تحت عمل جراحی قرار بگیرید منتقل خواهید شد  متخصص محترم بیهوشی قلب و بقیه همکاران بیهوشی  اقدامات اولیه را برای شما انجام خواهند داد.  این اقدامات شامل گرفتن یک رگ از دست یا ساعد برای تزریق سرم و داروهای شما وصل کردن الکترودها و سیم مربوط به پایش ضربان قلب شما به قفسه سینه شما و گرفتن ماسک اکسیژن روی دهان و بیمه شما خواهد بود و پس از آن شما به آرامی خواهد خوابید و تا پایان جراحی احساس نامطلوب نخواهید داشت بنابراین لطفاً به هیچ وجه نگران و مضطرب نباشید آرامش شما قبل از عمل جراحی می تواند تاثیر خوبی روی نتیجه عمل جراحی بگذارد.
 • شب قبل از عمل جراحی لازم است خواب مناسب و راحت داشته باشید علاوه بر اقدامات دارویی که برای شما در نظر گرفته می شود  ارتباط و رازو نیاز  با خدا به روش های مختلف تماس با خانواده مطالعه قرآن، کتاب مجله  گوش دادن موسیقی و…  می توانند در آرامش ذهنی و خواب راحت شما قبل از عمل جراحی بسیار سودمند باشد لطفاً با تمام وجود به خداوند بزرگ توکل کنید و به تیم درمانی خود  اعتماد داشته باشید. اگر به خواب رفتن مشکل دارید، مضطرب نشوید دقایقی به آرامی در بخش قدم بزنید و از پرستاران محترم بخش کمک بگیرید. 

عمل جراحی چه مدت طول خواهد كشيد؟

شما در طول عمل کاملا بیهوش و بدون دردخواهید بود، معمولاً عمل جرّاحی بين ۳ تا ۶ ساعت طول مي كشد، مدت عمل بستگي به نوع عمل جراحی دارد. با توجه به پیچیدگی عمل و شرایط خاص هر بیمار فقط میتوان زمان عمل جرّاحي را تخمين زد.

پزشکان در حال انجام عمل بای پس عروق کرونری

پس از عمل جراحي به كجا منتقل مي شوید؟

بعد از عمل جراحي، به بخش مراقبت ويژه(ICU) منتقل مي شويد. معمولا شما 48 تا 72 ساعت در این بخش خواهید بود. در اینجا پس از چند دقیقه تا چند ساعت بسته به عمق بیهوشی، شما هوشياري خود را مجدداً به دست مي آوريد. در ابتدا كه بيدار میشويد نمی توانید پاها يا بازوهاي خود را به خوبی تكان دهيد ولي پس از مدت كوتاهي مغز و بدن شما با هم هماهنگ خواهند شد.

وقتی بیدار میشوید لوله تنفسی که از طریق ان به دستگاه تنفس مضنوعی وصل هستید داخل دهان و حلق شما وجود دارد. این لوله که در جریان عمل جراحی توسط همکاران بیهوشی برایتان تعبیه شده است از بین طنابهای صوتی شما رد شده است بنابراین تا زمان خروج این لوله که نقش حیاتی برای شما دارد نمیتوانید صحبت کنید، پس نگران نباشید.

پس از اینکه اثر داروهای بیهوشی روی بدن شما تمام شد شما کاملا بیدار و هوشیار میشوید و اگر عملکرد قلب و ریه شما مطلوب شد، از کنترل خونریزی مطمین شدیم، لوله داخل حلق (لوله تراشه) شما توسط همکاران آی سی یو خارج خواهد شد.

زمانی که لوله داخل دهانتان است بدون نگرانی و عجله به آرامی مثل معمول نفس بکشید. ممکن است ترشحات طبیعی راههای هوایی و دهان دال لوله و حلق شما جمع شود که در اینصورت همکاران پرستاری با ساکشن (لوله کوچک متشل به دستگاه مکش) این ترشحات را تخلیه خواهند کرد تا تنفس شما براحتی انجام گیرد. در جریان ساکشن ممکن است کمی دچار اق زدن بشوید که جای نگرانی نیست.

مراقبت های پس از جراحی بای پس عروق کرونر

پس از جدا شدن از دستگاه تنفس مصنوعی و خروج  لوله داخل حلق شما ، کشیدن نفسهای عمیق و سرفه نقش مهمی در بهداشت راههای هوایی شما دارد. ابتدا ممکن است توان کافی برای انجام سرفه‌های موثر نداشته باشید ولی پس از مدت کوتاهی می توانید به خوبی نفس های عمیق بکشید و سرفه های موثرتری انجام دهید.

توجه داشته باشید که در جریان بیهوشی و عمل جراحی مدت قابل توجهی ریه  شما خالی از هوا می گردد و ترشحات طبیعی مسیر هوایی داخل ریه شما جمع می شود. اگر این ترشحات با انجام سرفه های موثر خارج نشود در چند روز اول بعد از عمل جراحی دچار تب و حتی عفونت ریوی می شوید بنابراین به توصیه همکاران تیم درمان برای انجام  نفس های عمیق و سرفه های موثر به خوبی توجه کنید.

به علت ماهیت اعمال جراحی قلب و تجویز داروهای ضد انعقادی در جریان عمل جراحی، خونریزی بعد از جراحی قلب قابل انتظار است.  برای خروج ترشحات خونی و جلوگیری از تشکیل لخته در اطراف قلب شما  لوله سینه مخصوصی داخل قفسه سینه شما قرار داده می شود.

خونریزی معمولاً محدود است و خود به خود کنترل می شود اما در  حدود ۵ درصد موارد به خصوص در کسانی که سابقه مصرف داروهای ضد انعقادی مثل وارفارین و داروهای ضد پلاکتی پلاویکس دارد میزان خونریزی زیادتر از معمول است و با اقدامات معمول کنترل نمی شود در این شرایط برای اطمینان از عدم وجود خونریزی مهم  از محل‌های جراحی شده ، مجدداً اتاق عمل منتقل خواهید شد تا محله برش ها و بخیه های جراحی مجدداً بازبینی گردد بنابراین اگر مجدداً به اتاق عمل منتقل شدید نگران نباشید این کار برای اطمینان از سلامت قلب و جراحی  شما مهم و ضروری است.

چه مدت پس از جرّاحی می توانید خانواده تان را ملاقات كنید؟

ملاقات در  ICU برای حفظ بهتر شرایط سلامتی و بهداشتی شما ممنوع است، ولی در صورت نیاز با نظر مسئولین بخش ICU و پزشک معالج یک نفر از خانواده شما می تواند به شکل کوتاه مدتی شما را ملاقات کند.

همراهان محترم بیمار بایستی توجه کنند که عموما بیمار در حالت خواب عمیق و با لوله داخل دهان به بخش مراقبت های ویژه منتقل می شوند و این دلیل بر وخامت شرایط نیست.

مراقبت های پس از جراحی بای پس عروق کرونر توسط پرستاران

پس از عمل قلبی چگونه کنترل می شوید؟

 • پس از بیدار شدن در بخش مراقبت های ویژه متوجه خواهید شد که لوله ایی از طریق دهان شما در راه هوائی اصلی تان گذاشته شده است و از طریق آن به دستگاه تنفس مصنوعی متصل شده اید. اين لوله صدمه اي به شما نخواهد زد، در این حالت تقلا نکنید و به آرامی به تنفس های معمولی خودتان ادامه دهید. پزشک متخصص بیهوشی پس از اینکه کاملا بیدار و هوشیار شدید، اثر داروهای بیهوشی از بین رفت و آزمایش های لازم بیانگر کفایت تنفس عادی شما بود، ابتدا شما را از دستگاه تنفس مصنوعی جدا می کند سپس لوله را از دهان شما خارج می کند. تا زمانیکه این لوله را دارید قادر به صحبت کردن نخواهید بود ولی با اشاره و در صورت نیاز با نوشتن می توانید از تیم پزشکی کمک بخواهید.
 • زمانی که بیدار میشوید، ممکن است احساس ادرار کردن یا کمی سوزش مجرای ادرار داشته باشید. نگران نباشید  بعد از بیهوش شدن شما ،برای راحتی شما و کنترل عملکرد مطلوب کلیه و قلب در جریان جراحی و پس از آن، سوند ادراری (کاتتر فولی) تعبیه شده است شد تا بطور دایم ادرار از آن خارج شود که تا زمانی که در آی سی یو باشید آن را خواهید داشت
 • به علت بی حرکتی و اثر داروهای بیهوشی در یکی دو روز اول پس از جراحی در بخش مراقبت های ویژه اجابت مزاج نخواهید داشت ولی به محض احساس اجابت مزاج همکاران کمک بهیار وسایل راحتی شما را فراهم خواهند کرد.
 • يك تا سه لوله از قفسه سینه شما خارج شده و مايعات و خونابه ایی را كه در طول عمل جرّاحي يا بعد از آن در قفسة سينة جمع شده خارج مي كنند. درد محل لوله ها قابل انتظار است که با مسکن کنترل می شود. معمولا روز انتقال به بخش این لوله ها از بدن شما خارج می شوند ولی ممکن است بسته به شرایط شما تا چند روز پس از جراحی خارج کردن لوله ها به تعویق بیفتد.
 • لوله هاي باريكي معمولاً در بازوي شما قرار دارند، پرستار از طريق اين لوله ها، داروها و مايعات مورد نياز را به شما تزريق مي كند، نمونة خون مي گيرد و فشار خون شما را به طور مداوم از طريق آنها اندازه گيري مي كند.
 • فشار خون، ضربان قلب و وضعیت تنفسی شما بصورت مداوم روی مانیتورهای مخصوص هر بیمار پایش می شود. صدای هشدار این مانیتورها شما را نگران نکند.
 • تشک های تخت های بخش مراقبت های ویژه از نوع تشک مواج است که به تناوب هوای داخل آن پرباد و کم باد میشود. این تشک ها برای محافظت بهتر شما و پیشگیری از زخم بستر طراحی شده اند.

آيا درد خواهید داشت؟

نگران  درد نباشید. درد محل عمل طبیعی است. فیلم همکاران من برای کنترل درد شما به اندازه کافی مسکن  تجویز خواهند کرد. اما اگر کماکان درد داشتید می توانید به همکاران محترم پرستاری  اطلاع دهید تا مسکن بیشتری تجویز شود.

در ساعت های اول بعد از جراحی ،در محل بُرشي كه روي سينه شما داده شده، کمی احساس ناراحتي خواهيد داشت. معمولاً يك يا دو برش طویل روي ساق پا یا ران برای درآوردن ورید داده شده که در اين نواحی هم ممكن است احساس درد داشته باشيد. درد در بیشتر اوقات بيش از سه روز طول نخواهد كشيد.

آيا امکان ایجاد تب وجود دارد؟

هر فردي پس از عمل جرّاحي مختصری تب دارد، اين تب باعث عرق کردن زیاد در طول شب يا حتّي روز خواهد شد. شایع ترین علت تب در روزهای اول پس از جراحی، روی هم خوابیدن بخش هایی از ریه در جریان بیهوشی عمومی است که به راحتی با  نفس های عمیق، و سرفه کردن قابل کنترل می باشد. داروهای کاهنده تب نیز ممكن است برای شما استفاده شود. درجات بالای تب مخصوصا چند روز پس از جراحی نیازمند بررسی دقیق تر علت و کنترل دارد که توسط تیم پزشکی شما انجام خواهد شد.

کمک به تنفس بیمار با دستگاه پس از عمل بای پس عروق کرونری

تنفس صحیح چه اهمیتی دارد و چگونه باید انجام شود؟

نفس کشیدن عميق و سرفه كردن، در سرعت بخشيدن به بهبودي شما مهم هستند. سرفه كردن امکان عفونت ريه و تب را كم ميكند و ضرري براي محل بُرش جراحي و رگ هاي پيوندي نخواهد داشت.

 • شما باید تنفس صحیح را روز قبل از رفتن به اتاق عمل آموزش ببینید و آن را تمرین کنید.
 • تنفس عمیق شامل یک دم عمیق و نگهداشتن آن به مدت 3 تا حداکثر 5 ثانیه می باشد.
 • سرفه و تنفس عمیق به عنوان ورزش پایه و عادت روزمره شما باشد، حتی اگر خلطی وجود ندارد.
 • توجه داشته باشید به خاطر درد جزئی در محل عمل هرگز نباید از سرفه پرهیز کنید. در افراد مسن، چاق، دیابتی و افراد مبتلا به پوکی استخوان توصیه می کنیم در حین سرفه کردن یک بالش روی قفسه سینه خود قرار دهید و با دو دست آنرا کاملا بغل کنید و به روی سینه خود فشار دهید تا خللی در روند بهبودی زخم و جوش خوردن استخوان جناغ سینه شما ایجاد نشود. با این روش می توانید راحت تر و بدون درد سرفه كنيد.
 • از دستگاه اسپیرومتر (دستگاهی است که از روی هم خوابیدن ریه ها جلوگیری می کند) که در بخش به شما داده خواهد شد استفاده نمایید. برای استفاده از این وسیله، قسمت دهنی را بین دندانهای خود نگه دارید و لب های خود را کاملا بسته نگه دارید و دم عمیق انجام دهید. بایستی تنفس های شما عمیق و مداوم باشد تا تاثیر کافی روی عملکرد ریوی شما داشته باشد. تنفس های ناگهانی و کوتاه مدت موثر نخواهد بود.
 • این تمرینات را تا 4-6 هفته ادامه دهید.
 • ممکن است 2 الی 3 هفته بعد از عمل هنگام صحبت کردن دچار تک سرفه و گرفتگی صدا شوید که به خاطر لوله تنفسی است که در جریان بیهوشی داشته اید و به مرور برطرف می شود در صورتی که پس از این مدت ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.
 • سینه بند طبی به شما داده خواهد شد تا در زمان سرفه کردن، استخوان جناغ برش داده شما را که با سیمهای مخصوصی به همدیگر بسته شده اند حمایت کند تا استخوان بخوبی جوش بخورد. نحوه بستن این سینه بند طبی  اهمیت زیادی دارد. بایستی آنقدر سفت بسته شود که باعث محدودیت تنفسی شما شود ونه آنقدر شل باشد که عملاً عملکردی نداشته باشد.  طوری باید بسته شود که  یک تنها  بند انگشت بین بدن شما و سینه بند فاصله باشد. در موارد نادری به خصوص در بیماران چاق و دیابتی استخوان جناغ به خوبی جوش نمی خورد و ممکن است عمل جراحی مجدد لازم باشد

تغذیه صحیح سوپ و نان و میوه بعد از عمل بای پس عروق کرونری

چه زمانی قادر به خوردن و آشاميدن هستید؟

پس از خارج شدن لولة تنفسي اجازه دارید مايعات بنوشيد. اينكه چقدر طول خواهد كشيد تا پس از مايعات بتوانيد غذاهاي معمولي را بخوريد بستگي به دستگاه گوارشي شما دارد. در صورتی که پس از صرف مایعات و یا یک غذای سبک حالت تهوع، استفراغ، دل درد و یا احساس پری شکم نداشتید، میتوانید به تدریج برنامه غذایی که برحسب بیماری زمینه ای برای شما تهیه می شود را میل کنید.

احساس تشنگی بعد از اعمال جراحی قلب  بسیار شایع است که عموماً به علت از دست دادن خون و مایعات بدن و داروهای تجویز شده است .اغلب بیماران می توانند بدون محدودیت مایعات را مصرف کنند . البته در ساعتهای اولیه بعد از عمل و  جدا شدن از دستگاه تنفس مصنوعی ممکن است پس از نوشیدن مایعات و آب احساس تهوع و استفراغ دست بدهد اگر شما بعد از خوردن مایعات دچار این حالت شدید بهتر است جهت رفع تشنگی با فواصل کم و با حجم کم  از آب یا آبمیوه استفاده کنید و  خشکی دهان  و تشنگی خود را رفع کنید.

بلند شدن از روی تخت و راه رفتن بیمار بعد از عمل بای پس عروق کرونری

چه زماني مي توانید از تخت خارج شوید؟

 معمولاً در عرض يك يا دو روز قادر خواهید بود از تخت خواب خارج شويد، بر روي صندلي بنشينيد يا آهسته در اطاق راه برويد، سپس در راهرو قدم بزنيد. نهايتاً از پله ها بالا برويد، سريعتر و بيشتر راه برويد تا براي بازگشت به خانه آماده شويد. در صورتی که هنوز لوله های سینه ایی و بطری مربوطه به بدن شما متصل است می توانید آنها را با دست بگیرید و راحت قدم بزنید. دقت کنید همیشه بطری متصل به لوله پایین تر از سطح قلب شما قرار بگیرد.

چه زمانی می توانید استحمام کنید؟

در بخش مراقبت های ویژه، در صورت نیاز با اسپری های تمیز کننده نسبت به تمیز کردن پوست بدن شما اقدام خواهد شد. پس از چند روز با خارج کردن لوله های  سینه تخلیه کننده مایعات و سوند ادراری اجازه داريد كه دوش بگيريد و از شامپو استفاده کنيد، با لیف نرم حتی روی زخم ها را هم می توانید صابون بزنید. اما حمام کردن طولانی در وان در هفته های اول بعد از جراحی توصیه نمی شود.

در چه وضعيتي بخوابید؟ 

بهتر است در زمان استراحت در بخش هر چند ساعت جابجا شويد (حداکثر هر 2 ساعت) و در حالت خوابیده به پشت، در حالی که زیر سرتان با یک یا دو بالشت بلند شده باشد قرار گیرید. حتی می توانید به پهلو نیز بخوابید ولی ترجیحا در هر حالتی که احساس راحتی و آرامش بیشتری دارید و دردی حس نمیکنید بخوابید. روی سمتی که لوله سینه ایی دارید هم می توانید بخوابید ولی اینکار عموما همراه درد موضعی خواهد بود.

برای بلند شدن و نشستن از همراهان خود یا از نوارهای پهن نردبانی شکل که به تخت شما وصل است استفاده کنید. همچنین بعد از ترخیص،  هنگام بلند شدن از تخت اول به پهلو قرار گیرید، سپس به آرامی بنشينيد و از تخت بلند شوید.

توجه کنید که خوابيدن طولانی به پشت، به مدت طولاني براي ريه هاي شما خوب نيست.

از همان ساعتهای اول بعد از جراحی پاهای خود را به آرامی حرکت دهید و عضلات ران خود را درجا و بطور متناوب سفت و منقبض و شل کنید. این کارها از تشکیل لخته و لخته پرانی (آمبولی) بطور موثری پیشگیری می کند.

خارج کردن بخیه های بیمار پس از عمل بای پس عروق کرونر

بخیه ها چه زمانی خارج می شود؟

بجز در موارد خاص پوست شما با نخ های مخصوص ، قابل جذب و غیر قابل رویت دوخته می شود و نیازی به خارج کردن نخ های بخیه نیست. در مواردی گره نخ از پوست بیرون می زند که پس از چند هفته خود به خود جذب می شود ولی در صورتی که مزاحمتی برایتان ایجاد کند، گره بخیه را بعد از 7- 10 روز میتوان چید. لوله های سینه ایی شما با نخ های غیر قابل جذب به پوست شما فیکس می شود که پس از خارج کردن لوله این بخیه ها هم خارج می شود. رنگ زخم به مرور از رنگ ارغواني به رنگ قرمز و سپس صورتي و نهايتاً به رنگ عادي پوست بر مي گردد.

بعد از ترخیص میتوانید از کرمهای معمول نرم کننده برای مرطوب و نرم کردن محل زخم های بهبود یافته استفاده کنید. خشکی زخمها مخصوصا در ناحیه خم زانو میتوتند اذیت کننده باشد.

چه مدت در بيمارستان بستري خواهید بود؟

مدت زمان معمول بستري شدن در بيمارستان 7-5 روز است، ولي اين زمان بستگي به نوع عمل جراحی و سیر بالینی و عوارض احتمالی آن دارد و برای هر بیمار ممکن است متفاوت باشد.

 

سخن پایانی

در این مقاله درباره مراقبت های پیش از جراحی بای پس عروق کرونر صحبت کردیم و نکات مختلفی را در این زمینه گفتیم. همچنین شما می توانید برای مطالعه بیشتر، کتابچه راهنمای بیمار و خانواده در جراحی بای‌پس عروق کرونر را از سایت دکتر علیزاده قویدل دانلود کنید و متن آن را بخوانید. در صورت نیاز به کسب مشاوره حضوری، از طریق صفحه تماس با ما اقدام کنید.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا