تماس با دکتر قویدل

دریافت نوبت: 88674921

لوگوی سایت دکتر علیزاده قویدل

چاپ سه بعدی قلب انسان

چاپ سه بعدی قلب انسان

چاپ سه بعدی قلب انسان

گروهی از پژوهشگران دانشگاه کارنگی ملون واقع در پیتسبورگ ایالات متحده با انتشار مقاله‌ای نشان دادند که به روش‌های جدیدی برای تولید و چاپ سه بعدی قلب انسان با استفاده از سلول‌ها و مولکول‌های زیستی و با کمک چاپگرهای سه بعدی دست یافته‌اند.

در این پروژه آنها با استفاده از کلاژن که مهمترین پروتئین موجود در بدن انسان است ساختاری شبیه به قلب انسان را طراحی و با کمک چاپگرهای سه بعدی چاپ کرده‌اند. این روش در زمینه مهندسی بافت در نوع خود کم‌نظیر است و امیدها را برای تولید قلب انسان با تمام اجزای آن افزایش داده است.

در این روش آنها با استفاده از داده‌های «ام‌آر‌ای» ساختار قلب را با جزئیات بسیار و پیچیده آن طراحی و به وسیله کلاژن مدلی کاملا شبیه قلب واقعی انسان تولید کردند.

هر یک از اعضای بدن انسان مانند قلب از سلول‌های تخصصی ساخته شده است که توسط یک داربست بیولوژیکی به نام ماتریکس خارج سلولی (ECM) در کنار هم قرار می‌گیرند. این شبکه حاوی مولکول‌های زیستی از جمله پروتئین‌هاست و ساختار و سیگنال‌های زیست-شیمیایی مورد نیاز برای فعالیت و حیات اندام‌های بدن را فراهم می‌آورد.

دانشمندان بارها کوشیده‌اند شبکه ماتریکس خارج سلولی را با روش‌های گوناگون تولید کنند، اما تاکنون موفق نبوده‌اند. با این وجود نتیجه این تحقیق جدید امید آنان را به تولید این شبکه بالا برده است.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان در انتظار پیوند قلب هستند و برخی پیش از یافتن قلب مناسب جان می‌بازند. برخلاف برخی از اجزای قابل پیوند دیگر مانند کلیه که از فرد زنده نیز قابل انتقال است، قلب را تنها می‌توان از افرادی که دچار مرگ مغزی شده‌اند به بیماران پیوند زد.

این مساله در بسیاری از کشورهای جهان چندان پذیرفته شده نیست و برخی از ادیان نیز آن را مجاز نمی‌دانند. به همین علت تولید قلب انسان به روش‌های آزمایشگاهی می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط به پیوند قلب را در آینده برطرف کند.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا