تماس با دکتر قویدل

دریافت نوبت: 88674921

لوگوی سایت دکتر علیزاده قویدل

مخاطرات تنفسی و چشمی استفاده از شوینده ها در خانه تکانی

استفاده از شوینده ها در خانه تکانی

حمید انصاری در گفت و گو با ایسنا، گفت: در آستانه سال نو و همزمان با سنت خانه تکانی در کشورمان توجه به اصول ایمنی در مصرف مواد شوینده برای حفظ سلامت امری ضروری است. بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط شود و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده گردد.

انصاری افزود: ضرورت دارد هنگام خانه تکانی از پاک کننده استاندارد استفاده شود. از مصرف مواد شوینده و پاک کننده ها در فضاهای بسته خودداری کنید. بخار متصاعد شده از ترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و باید از ترکیب این دو ماده جداً پرهیز شود. هنگام شستشوی حمام و سرویس بهداشتی از ماسک های محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود.

وی گفت: تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول های غلیظ و استفاده از ماسک مخصوص و یا بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیری از این مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده از این مواد امری ضروری است.

مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت افزود: استفاده ازمواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماریهای قلبی عروقی و ریوی شود. این مواد برای زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشتر آسیب رسان است. به این نکات به صورت ویژه می بایست توجه شود: مطمئن شوید که استفاده، نگهداری و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. این مواد باید در مکانی دور از دسترس کودکان نگهداری شوند. درب محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابجا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآورده های حاوی این مواد را در ظروف ویژه نگهداری کنید. هرگز برچسب روی ظروف مواد شیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف از بین رفته مجدداً روی آن برچسب بزنید.

اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی

انصاری گفت: اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست؛ چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود. خودداری از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هرچه سریع تر به پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است.

آسیب ناشی از مواد شوینده بر چشم

وی افزود: انواع مواد شیمیایی می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر از جمله خطرناکترین مواد برای چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت به قرنیه آسیب جدی وارد می کنند. مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخمهای شدید در پلک شده و استفاده ازعینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشم ها توصیه می شود.

خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده

مدیر روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: کودکان به علت کنجکاوی ممکن است در تماس با این مواد قرار گیرند، بی دقتی و سهل انگاری در استفاده، نگهداری یا جابجا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را در معرض خطر قرار می دهد. مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگی دستگاه گوارش می شود و عمل بلع را با مشکل مواجه می کند.

وی در پایان گفت: محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه در ظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را در ظروف موادخوراکی (مانند بطری نوشابه) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا