تماس با دکتر قویدل

دریافت نوبت: 88674921

لوگوی سایت دکتر علیزاده قویدل

گوشت سفید بهتر است یا گوشت قرمز؟

مقایسه گوشت سفید و قرمز

دانشمندان پیشتر نشان دادند که مصرف زیاد گوشت قرمز سبب افزایش کلسترول، تصلب شرایین و بیماری‌های قلبی-عروقی می‌شود و خطر مرگ بر اثر سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. همچنین گفته می‌شد که گوشت سفید مانند گوشت مرغ و بوقلمون جایگزین سالمی برای گوشت قرمز است اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که مصرف زیاد گوشت سفید نیز همانند گوشت قرمز مضر است.

مطالعه‌ای که در مرکز تحقیقاتی تحقیقات تصلب شرایین در بیمارستان کودکان دانشگاه اوکلند در کالیفرنیا صورت گرفته و در ژورنال آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده، نشان می‌دهد که مصرف زیاد گوشت سفید همانند گوشت قرمز میزان کلسترول خون را بالا می‌برد.

بالا بودن کلسترول خون یکی از مهمترین عواملی است که خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی را افزایش می‌دهد.

مقایسه میان غذاهای گوشتی و گیاهی

برای مقایسه میان اثرات گوشت‌خواری و گیاهخواری، این محققان افراد حاضر در مطالعه را به صورت تصادفی در سه گروه جای دادند: گروه گیاه‌خواران، مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و مصرف‌کنندگان گوشت سفید.

این افراد از میان زنان و مردان سالمی که ۲۱ تا ۶۵ سال داشتند انتخاب شده و به مدت ۴ هفته تحت نظر مورد مطالعه قرار گرفتند. در پایان میزان چربی‌ خون آنها اندازه‌گیری شد.

این تحقیق نشان داد که افراد گروه گیاه‌خواران پائین‌ترین میزان کلسترول را در مقایسه با دو گروه گوشت‎خواران داشتند. گرچه میزان کلسترول در مصرف‌کنندگان گوشت قرمز از مصرف کنندگان گوشت سفید اندکی بیشتر بود اما این تفاوت بسیار ناچیز و قابل چشم‌پوشی است.

دکتر رونالد کراس، سرپرست این تیم تحقیقاتی گفت که نتایج بدست آمده وی و دیگر اعضای تیم را «شگفت‌زده» کرده است.

او در این باره گفت: «زمانی که ما این مطالعه را برنامه‌ریزی کردیم، انتظار می‌رفت که گوشت قرمز نسبت به گوشت سفید تاثیر بیشتری بر میزان کلسترول خون داشته باشد، اما نتایج به دست آمده که نشان می‌دهد تفاوتی میان کلسترول خون در میان مصرف‌کنندگان گوشت قرمز و سفید نیست، ما را شگفت‌زده کرد.»

البته باید توجه داشت که این تحقیق گوشت سفید آبزیان را در بر نگرفته و تنها اثرات گوشت سفید ماکیان بر کلسترول خون را اندازه‌گیری کرده است.

نویسندگان این مقاله پیشنهاد کرده‌اند که بهتر است افراد میزان مصرف گوشت را در رژیم غذایی خود به به حداقل برساند و به پروتئین‌های گیاهی توجه بیشتری کنند.

با این حال آقای کراس می‌گوید تحقیقات بیشتری نیاز است تا سلامت گوشت سفید را ارزیابی کرده و نشان دهد چه میزان مصرف آن با سلامت قلب و عروق مغایرت ندارد.

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا