تماس با دکتر قویدل

دریافت نوبت: 88674921

لوگوی سایت دکتر علیزاده قویدل

درد قفسه سینه

درد قفسه سینه؛ دلایل و علایم آن

هر فرد در طول زندگی خود ممکن است، احساس درد جناغ قفسه سینه را تجربه کند. بسیاری از مردم بر اساس یک باور نادرست، علت درد قفسه سینه یا علت تیر کشیدن قلب را تنها ناشی از حمله قلبی می‌دانند؛ در حالی که احساس درد در این ناحیه، علل مختلفی دارد. غیر از بیماری‌های قلبی، ناراحتی معده و ناراحتی‌های عصبی، اصلی‌ترین دلایل درد قفسه سینه (Chest pain) هستند. این مشکل، یک علامت شایع در دنیاست که هر ساله بین 20 تا 40 درصد مردم دنیا، دچار آن می‌شوند.

درد قفسه سینه

برای مشاهده در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک کنید.

درد در ناحیه میانی سینه، می‌تواند یک درد تیز یا مبهم باشد. گاهی احساس درد با احساس سوزش ترکیب شده و حس ناراحت کننده‌ای، برای فرد ایجاد خواهد کرد. همچنین، بسته به علت درد قفسه سینه، ممکن است احساس درد تا ناحیه گردن، فک یا هر دو بازو منتشر شود. برای برطرف کردن ناراحتی در قفسه سینه، باید علت آن به‌طور دقیق تشخیص داده شود. در این مقاله، به هر آنچه باید درباره علل و عوامل احساس درد در جناغ قفسه سینه بدانید، می‌پردازیم.

علت درد قفسه سینه چیست؟

درد قفسه سینه به عوامل مختلفی وابسته است، که باید به درستی تشخیص داده شوند. معمولا همه عواملی که منجر به بروز درد در ناحیه قفسه سینه می‌گردند، به درمان‌های جدی نیاز دارند. از جمله دلایل درد قفسه سینه در زنان و مردان عبارتند از:

 • بیماری‌های قلبی؛
 • بیماری‌های ریوی؛
 • مشکلات استخوانی و ماهیچه ای؛
 • انواع بیماری‌های مرتبط با معده؛
 • ترس، اضطراب و وحشت‌زدگی؛
 • بیماری زونا.

علت درد قفسه سینه چیست؟

هر یک از این بیماری‌ها در جای خود می‌توانند، دلیل درد قفسه سینه باشند. تشخیص این که احساس درد، از کدام یک از بیماری‌ها ناشی می‌شود؛ به تعیین محل دقیق درد بستگی دارد. همچنین، توجه به نشانه‌های دیگری، که در فرد مشاهده می‌شوند، تشخیص بیماری را دقیق‌تر خواهد کرد. هرچند، انجام انواع تصویربرداری‌های تخصصی و آزمایش نیز، برای این کار لازم خواهد بود.

درد زیر قفسه سینه نشانه چیست؟

علت درد قفسه سینه به شدت و محل دقیق آن بستگی دارد. در مواردی که احساس درد زیر قفسه سینه وجود داشته باشد؛ ممکن است به مشکلات قلبی یا ناراحتی‌های معده، مربوط گردد. در صورتی که علائم دیگری، مانند سوزش سر دل نداشته باشید؛ احتمال تشخیص بیماری‌های قلبی افزایش پیدا می‌کند.

درد زیر قفسه سینه نشانه چیست؟

آنژین (درد قفسه سینه)، در اثر ضعیف شدن جریان خون به قلب رخ می‌دهد. در واقع، برخی از افراد به دلیل رژیم غذایی نادرست یا در اثر ژنتیک و وراثت، به بیماری‌ها و نارسایی‌های قلبی، مبتلا می‌شوند. در این افراد، تجمع پلاک بر روی دیواره عروق قلب، حجم خون ورودی به آن را کاهش می‌دهد. در نتیجه قلب ناچار است، فعالیت بیشتر و ضربان شدیدتری داشته باشد. در چنین مواردی، علت درد قفسه سینه، همین تپش سریع و شدید خواهد بود. معمولا در حین فعالیت‌های بدنی شدید و ورزش کردن، شدت درد افزایش پیدا می‌کند.

علت درد قفسه سینه وسط چیست؟

هر گاه با احساس درد وسط و پایین قفسه سینه مواجه شدید؛ باید سلامت معده شما بررسی شود. این نوع درد می‌تواند، در اثر سوزش سر دل یا رفلاکس اسید معده، به وجود آید. شدت درد جناغ قفسه سینه وسط می‌تواند، از خفیف تا شدید متغیر باشد.

علت درد قفسه سینه وسط چیست؟

معمولا علت سوزش سر دل، به برگشتن اسید معده به سمت مری مربوط است. احتمال بروز این اختلال در برخی افراد، مانند زنان باردار و بیماران مبتلا به رفلاکس معده به مری، شایع‌تر است. در بسیاری از موارد، مصرف غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی و همچنین الکل، می‌توانند علت درد قفسه سینه وسط یا همان سوزش سر دل باشند. ناگفته نماند که کشیدن سیگار هم، بر این موضوع تاثیرگذار خواهد بود. بیماری‌های مربوط به معده، علاوه بر درد جناغ قفسه سینه، علائم زیر را نیز در پی دارند:

 • آروغ زدن؛
 • سوزش در گلو؛
 • دردی که اندکی بعد از غذا شروع می‌شود؛
 • دردی که هنگام دراز کشیدن بدتر می‌شود.

از مشکلات گوارشی دیگری، که می‌توانند دلیل درد قفسه سينه وسط باشند، می‌توان به سنگ کیسه صفرا یا مشکلات کبدی اشاره کرد.

درد قفسه سینه عصبی چگونه است؟

یکی از مواردی، که به عنوان علت درد قفسه سینه شناخته می‌شود، علل روانی و عصبی است. بسیاری از افرادی، که دچار حملات پانیک یا اضطرابی می‌شوند، در قفسه سینه خود احساس درد خواهند داشت. به طوری که گاهی برای تپش قلب شدید و احساس درد، باید به اورژانس مراجعه کنند. در عمده موارد تنگی نفس نیز، شرایط را برای بیمار سخت‌تر خواهد کرد.

درد قفسه سینه عصبی چگونه است؟

تاثیر اختلالات اضطرابی

معمولا افرادی که دچار اختلالات اضطرابی، مانند اختلال اضطراب فراگیر و اختلال پانیک هستند؛ بیش از دیگران، درد جناغ قفسه سینه را تجربه می‌کنند. در چنین مواردی، برای درمان درد قفسه سينه ناشي از استرس لازم است، ابتدا علت درد قفسه سینه برطرف گردد. در بسیاری از موارد، مصرف داروهای ضد استرس و ضد افسردگی، احساس درد در ناحیه قفسه سینه را کاهش داده یا برطرف می‌کنند.

اشخاصی که برای پیگیری علت درد قفسه سینه ناشی از اضطراب، به روانپزشک مراجعه می‌کنند؛ باید به دقت مورد بررسی قرار گیرند. پزشک متخصص، باید بر اساس معیارهای تشخیصی، علائم فرد را بررسی کند. معمولا ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی، باعث بروز اختلالات اضطرابی می‌شوند. در هر حال، لازم است فرد در اسرع وقت، برای درمان این گونه اختلالات اقدام نماید. در غیر این صورت، بروز بیماری‌های جسمانی، مانند بیماری‌های قلب و عروق و مشکلات گوارشی، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

درد مداوم قفسه سینه نشانه چیست؟

احساس درد در قفسه سینه (تیر کشیدن قلب)، همیشه به وسط یا سمت چپ منتهی نمی‌شود. گاهی ممکن است فرد، درد جناغ قفسه سینه سمت راست را تجربه کند. این حالت به دلایل متعددی رخ می‌دهد. با این حال در عمده موارد، علت درد قفسه سینه سمت راست، به مشکلات ریوی مربوط است.

بسیاری از افرادی که مشکلات ریوی دارند، در هنگام نفس کشیدن یا استنشاق، درد بیشتری حس می‌کنند. دقت کنید که اگر علائمی، مانند سفتی یا مشکل در تنفس، همراه با درد قفسه سینه راست داشته باشید؛ پیگیری این مساله ضروری خواهد بود. البته در بسیاری از افراد، دارودرمانی به بهبود علائم و رفع علت درد قفسه سینه، کمک می‌کند. از جمله اختلالاتی که باعث ایجاد درد در سمت راست قفسه سینه می‌شوند؛ عبارتند از:

 • آمبولی ریه؛
 • بیماری انسدادی مزمن ریه؛
 • پلوریت یا التهاب غشای اطراف ریه‌ها؛
 • ذات الریه؛
 • جمع شدن هوا در اطراف ریه یا پنوموتوراکس؛
 • فشار خون ریوی؛
 • آسم؛
 • سرطان ریه؛
 • شکستن دنده‌ها؛
 • رگ به رگ شدن عضله سینه؛
 • سنگ کیسه صفرا؛
 • بیماری زونا.

در چه صورتی بیماری‌های قلبی علت درد قفسه سینه هستند؟

رایج‌ترین و مرسوم‌ترین علت درد قفسه سینه، به بیماری‌های قلبی مربوط می‌شود. احساس درد ناشی از بیماری‌های قلبی می‌تواند، از خفیف تا شدید متغیر باشد. این مساله، بستگی به میزان پیشرفت بیماری و شرایط بیمار دارد. در صورتی نارسایی قلبی می‌تواند علت درد جناغ قفسه سینه باشد، که یک یا چند علامت یا نشانه دیگر نیز مشاهده شوند.

علائم سکته قلبی

سکته قلبی یکی از موقعیت‌های خطرناکی است، که بیماران قلب و عروق در آن قرار می‌گیرند. این حالت، علائم زیادی دارد که اصلی‌ترین آن‌ها، درد جناغ قفسه سینه است. با این حال، علائم دیگری نیز ممکن است، در حین سکته قلبی مشاهده شوند که عبارتند از:

 • تعریق شدید؛
 • احساس تنگی نفس؛
 • سرگیجه، ضعف و سبکی سر؛
 • حالت تهوع یا استفراغ؛
 • تپش قلب شدید؛
 • درد سوزاننده‌ای که به کمر، فک، گردن، شانه‌ها و یک یا هر دو بازو منتشر می‌شود؛
 • احساس فشار، سوزش، سفتی و پری در قفسه سینه؛
 • احساس درد در جناغ قفسه سینه به صورت متناوب؛ به طوری که در حین فعالیت شدید می‌شود و پس از چند دقیقه، بهتر شده یا از بین می‌رود.

ارتباط علت درد قفسه سینه با بیماری‌های قلبی چگونه است؟

در بحث بررسی درد قفسه سینه و علل آن، بیماری‌های قلبی می‌توانند عامل اصلی باشند. در ادامه به انواع دلایل درد قفسه سینه مرتبط با قلب، اشاره می‌کنیم و پیرامون هر یک از این موارد، توضیحات کاملی به شما ارائه می کنیم.

آنژین

احساس درد در قفسه سینه، ناشی از بیماری‌های قلبی را «آنژین» می‌نامند. هنگامی که جریان خون به قلب ضعیف می‌شود؛ آنژین به وجود می‌آید. این حالت معمولا در افرادی ایجاد می‌شود، که در اثر تشکیل پلاک بر روی دیواره عروق کرونری قلب، شدت جریان خون آن‌ها کاهش پیدا کند. در واقع، تجمع رسوب در رگ‌ها، باعث تنگی یا انسداد عروق می‌گردد. در نتیجه، حجم خونی که به قلب می‌رسد، کاهش پیدا می‌کند. این حالت، به طور خاص، در حین فعالیت‌های بدنی و ورزش، باعث ناراحتی فرد می‌گردد؛ زیرا قلب برای جبران کم بودن حجم خون، باید فعالیت بیشتری داشته باشد. این موضوع می‌تواند علت درد قفسه سینه شناخته شود.

حمله قلبی

یکی دیگر از دلایل درد قفسه سینه، که به ماهیچه قلب مرتبط می‌شود، حمله قلبی است. هر گاه به هر دلیلی، جریان خون به عضله قلب مسدود گردد، حمله قلبی رخ می‌دهد. اصلی‌ترین علت انسداد جریان خون، به لخته شدن آن مربوط است. آنژین یا درد قفسه سینه، رایج‌ترین علامتی است که در حین حمله قلبی احساس می‌شود.

حمله قلبی

دایسکشن آئورت

دایسکشن آئورت یک وضعیت خطرناک است، که زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در صورتی که لایه‌های داخلی شریان آئورت، از یکدیگر جدا شوند؛ دایسکشن آئورت رخ می‌دهد. در این حالت، خون بین لایه‌های جدا شده نفوذ کرده و فشار شدیدی، ایجاد می‌کند. این فشار به حدی است که می‌تواند، منجر به پارگی آئورت گردد. مسلما پاره شدن شریان اصلی بدن، باعث خونریزی شدید شده و زندگی شخص را به خطر می‌اندازد.

التهاب پرده اطراف قلب

یکی از اختلالاتی، که به عنوان علت درد قفسه سینه شناخته می‌شود، «پریکاردیت» یا «التهاب کیسه اطراف قلب» است. این وضعیت درد شدیدی را در ناحیه قفسه سینه به وجود می‌آورد. اگر شخص دراز بکشد یا تنفس عمیق داشته باشد؛ احساس درد بیشتر می‌شود. در چنین شرایطی مراجعه به پزشک لازم است، تا بهترین روش درمانی برای فرد انتخاب گردد.

برای درمان درد قفسه سینه چه کنیم؟

به عنوان مراقبت اولیه در درمان درد قفسه سینه، لازم است ابتدا علت آن به‌طور دقیق تشخیص داده شود. اینکه احساس درد از کدام‌یک از بیماری‌های قلبی، ریوی یا ناراحتی‌های معده و گوارش نشأت بگیرد، مهم است؛ زیرا نوع داروها و روش‌های درمانی، برای هر یک از این اختلالات، متفاوت خواهد بود. در ادامه، به انواع روش‌های درمانی که برای بهبود درد جناغ سینه به کار می‌روند، اشاره خواهیم کرد.

دارو درمانی

معمولا برای بهبود درد قفسه سینه ناشی از بیماری‌های قلبی، داروهایی مانند شل کننده‌های عروق و آسپرین تجویز می‌شوند. همچنین داروهای ضد لخته، که «ترومبولیتیک» نامیده می‌شوند؛ برای رفع علت درد قفسه سینه به کار می‌روند. رقیق کننده‌های خون نیز، دقیقا با همین هدف تجویز می‌گردند. در صورتی که علت درد قفسه سینه، بیماری‌های اعصاب و روان باشند؛ داروهای ضد افسردگی تجویز می‌شوند. این نوع داروها، در رفع حملات پانیک و عوارض ناشی از آن‌ها، مفید است. ناگفته نماند که جلسات مشاوره و درمان شناختی رفتاری نیز، برای کاهش استرس، ضروری هستند.

انجام جراحی برای رفع علت درد قفسه سینه

یکی دیگر از روش‌هایی که برای درمان درد قفسه سینه به کار می‌رود، جراحی است. این روش تنها برای مواردی به کار می‌رود، که درد قفسه سینه و علل آن جدی باشند. در ادامه، اطلاعاتی درباره این نوع جراحی‌ها ارائه می‌دهیم.

آنژیوپلاستی و استنت گذاری

در صورتی که انسداد سرخرگی که به سمت قلب می‌رود، علت درد قفسه سینه باشد؛ «آنژیوپلاستی» انجام می‌گیرد. در این جراحی کم تهاجمی قلب، یک لوله نازک همراه با بالون در رگ خونی اصلی وارد می‌شود. ناحیه شروع جراحی معمولا در کشاله ران است. لوله به سمت محل انسداد هدایت شده و پس از قرار گرفتن در موقعیت مناسب، بالن منبسط می‌گردد. این حرکت به گشاد شدن شریان مسدود شده کمک می‌کند. در نهایت، بالن تخلیه شده و همراه با لوله خارج می‌گردد. عمل استنت گذاری نیز کمک می‌کند، تا رگ گشاد شده حالت خود را حفظ کند. استنت یک لوله سیمی کوچک است، که مسیر رگ را باز نگه می‌دارد. این کار، علت درد قفسه سینه را رفع می‌کند.

جراحی بای پس عروق کرونر

جراحی بایپس عروق کرونر نوعی جراحی قلب باز، به حساب می‌آید. در این روش، یک مسیر جدید برای جریان خون ایجاد می‌گردد. برای ایجاد این مسیر باید یک قطعه رگ خونی، از قسمت دیگری از بدن جدا شده و در محل انسداد، پیوند زده شود. همچنین می توان از جراحی بای پس عروق کرونر به روش کم تهاجمی نیز، استفاده کرد.

برای بررسی علت درد قفسه سینه به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

اگر درد جناغ قفسه سینه (تیر کشیدن قلب) را، همراه با علائم نارسایی قلبی مشاهده کردید؛ بهتر است به یک پزشک متخصص قلب و عروق، مراجعه کنید. پزشک متخصص، از طریق معاینه فیزیکی و نتیجه آزمایش‌ها و تصویربرداری‌های تخصصی، وضعیت سلامت قلب شما را بررسی می‌کند. در صورتی که مشکل از قلب نباشد؛ ایشان شما را به متخصصان دیگر ارجاع خواهند داد. دکتر علیرضا قویدل، یکی از بهترین پزشکان قلب و عروق تهران هستند. در صورتی که به اطلاعات بیشتری، درباره علت درد قفسه سینه نیاز دارید، می‌توانید با دکتر قویدل در تماس باشید.

منابع

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chest-pain/diagnosis-treatment/drc-20370842

https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/21209-chest-pain

https://www.healthline.com/health/chest-pain#treatment

مقالات مرتبط

پیمایش به بالا